טיול לגיאורגיה
עם ד"ר שי שגב​

מעבר לנופים עוצרי הנשימה של גיאורגיה, לאווירה הטובה וקבלת הפנים החמה של תושבי גיאורגיה, בואו לגלות את סיפורה של קהילה שהצליחה לשמור של יהדותה קרוב ל-2600 שנה. כיצד עשתה זאת? מסלולים עשירים בהם ניתן לשלב ביקורים באתרים יהודים, יציאה לטבע, פעילויות תרבות, נופש ועוד.

האתרים המרכזיים בטיול

טביליסי

טיביליסי, עיר הבירה של גיאורגיה, העיר המשלבת עתיק, ישן וחדש. מבט פנורמי, מפל, רכבל, עיר תוססת, ועוד ועוד, וכמובן אי אפשר בלי ביקור באחד או יותר מהשווקים שבעיר. עיר בטוחה ונעימה. 15 בתי כנסת היו בה. נבקר בבית הכנסת הגדול, שנבנה בתחילת המאה ה-20, נלמד על הקהילה היהודית במקום, על אופיה והשתלבותה. נבקר במוזיאון היהודי, הקיים במבנה בית כנסת נוסף, ונעבור ליד בית כנסת אחר, שלישי, מפואר אך סגור ושומם. נעבור ליד ביתו של הרב דוד באזוב, ונשמע על סיפורו. בסיור בעיר נעבור על אבני דרך בהתפתחות העיר, מתקופות קדמוניות, ועד לתמורות הגדולות שעברה עם קריסת מסך הברזל.

גורי​

העיר גורי, עיר הולדתו של העריץ יוזף סטאלין. נבקר במוזיאון שהוא עצמו התחיל להקים לפני מותו, נשמע את סיפורו, נראה את ביתו בילדותו. נלמד על סטאלין במלחמת העולם השניה, על מאבק האיתנים בין הגרמנים לבין הרוסים, ובין כל אלה, על תולדות הקהילה היהודית בתקופת השואה. משם נמשיך לבקר בית הכנסת של הקהילה היהודית במקום.

מנזר ג'ווארי, מצחתה

בצד הדרך הראשית בין טבליסי לגורי נמצא מנזר ג'ווארי, הראשון שנבנה בגיאורגיה. הוא צופה על מפגש הנהרות – נהר הקורה, הקרוי על שם המלך הפרסי כורש, ונהר האראגווי. במקום זה אנו מתוודעים לתקופת עליית הנצרות. גיאורגיה היא המדינה השלישית בעולם שאימצה את הנצרות. הנוצרים הראשונים היו יהודים. נלמד על התפתחותה בעולם ועל המתח בינה לבין היהדות, עד לתקופה שקדמה להקמת מדינת ישראל, להתנגדות הנחרצת של הכנסיה להקמת המדינה, ועד להכרה במדינה היהודית. נרד משם לבקר בעיר מצחתה, ונשלים את הסיפור של המרתק של ערש הנצרות ומקורה היהודי בגיאורגיה.

אופליציחה

נבקר בעולמות קדמונים – בעיר הקדומה אופליציחה, עיר של מערות ונשמע סיפורים על תרבויות שהתקיימו לפני כאלפיים שנה. וגם בעיר המערות וארדזיה, ונלמד על סיפורם של שוכני המערות, על המלכה (שהגיאורגים מכנים אותה בשם – המלך) תמר, המלכה שהובילה את גיאורגיה לאחת התקופות המפוארות שלה.

אחלציחה

נבקר בעיר אחלציחה, בעיר העליונה והמבוצרת שלה, המשלב תרבויות ועיצובים אדריכליים שונים. משם נגלוש לבית הכנסת המפואר שנבנה במאה ה-19 והכל בו עדיין מקורי, ובבית הכנסת השומם של העיר המצויים זה בצד זה. נלמד על החיים הקהילתיים היהודים, על היחס שבין הקהילה לבין השלטון, שחוזר על עצמו בכל הערים בהן אנחנו מבקרים.

כותאיסי

נבקר בעיר השניה בגודלה בגיאורגיה, כותאיסי – נבקר בשוק שלה. בבית הכנסת המרשים שלה שכולו אהבת ארץ ישראל. בעיר הזאת נתוודע לאופיים העז והלב היהודי החם, עד כדי מסירות נפש, וכן על הרגש הציוני של בני הקהילה הגיאורגית, על מכתב ח"י המשפחות – התעוזה שהובילה לראשונה לפריצת מסך הברזל. נשמע את סיפורו של דב גפונוב, ממנסחי המכתב, המשורר והמתרגם של הפואמה "עוטה עור הנמר". בכותאיסי נערך משפט של עלילת דם בסוף המאה ה-19. נתוודע לקשר הטוב שבין היהודים ללא-יהודים, ומאידך על עלייתה של האנטישמיות, על עלילות דם.

נקודות מרכזיות

במהלך השבוע נחלוף על פני נופים מרהיבים, נבקר במערות נטיפים, ניסע בדרך הצבאית ונגיע לאנדרטת הידידות ומשם הנוף עוצר נשימה, נגיע עד למרגלות הר הגעש הרדום קזבק, נבקר בפארק בבורג'ומי, נעפיל ברכבל לפסגות, ונשתה מים מינרליים בעלי סגולות רפואיות שיצא שמם בכל העולם. במקום זה נלמד קצת על גיאורגיה במיתולוגיה היוונית, על גיזת הזהב ועל אוצרות נעלמים. נעבור בין מבצרים ומצודות מימי הביניים, מבצר אנאנורי, מבצר חֶרתוויסי, המבצר באחלציחה. במהלך הטיול נלמד על המקורות היהודים של גיאורגיה. על השפעת יהדות בבל, על יהדות איראן (פרס), תורכיה, רוסיה וחב"ד שהגיעו בשלבים מאוחרים יותר. על המנטליות המיוחדת, המנהגים הייחודיים של העדה, ועוד, ועל הקשר המתקיים כיום בין הקהילה בארץ לבין מדינת האם.

המלצות

ד"ר שי שגב​

ד"ר שי שגב הינו מדריך מוסמך מאת משרד החינוך להדרכת בני נוער במשעולי פולין.
ד"ר שגב הוסמך להדריך במוזיאון אלף שנות יהדות פולין, בוורשה.
בנוסף, ד"ר שגב מרצה בנושאי פולין, גם למדריכי פולין וחונך מדריכים בתחילת דרכם.
ד"ר שגב בנה מסעות קונספט לפולין, כמו מסע העצמה, מסע בשבילי החסידות ועוד.
ובכל מסע דגש על נושא אחר, והוא גם ניתן להתאמה לאלה שמעוניינים לצאת למסע שורשים.

להרשמה, שאלות ובירורים על המסלול: dr.shay.segev@gmail.com
מאמרים שפורסמו על ידי ד"ר שגב בנושא השואה, הנאציזם, פולין ועוד – היכנסו כאן